postheadericon Zastanów się nad przewalutowaniem

Coraz bardziej komplikuje się sytuacja na rynkach finansowych już nie tylko zjednoczonej europy, ale również całego świata. Ostatnie tragiczne wydarzenia jakimi są trzęsienie ziemi oraz tsunami w Japonii jeszcze bardziej pogłębiają kryzys. Nic więc dziwnego, że reagują na te wydarzenia światowe oraz europejskie giełdy, w tym polski  rynek finansowy. Wystarczy tylko spojrzeć na ostatnie spadki na giełdzie oraz zmiany w kursach walut. Najbardziej odczuwają to osoby, które mają kredyty mieszkaniowe w obcej walucie. Szczególnie kredytobiorcy, którzy pobrali kredyty w szwajcarskiej walucie odczuwają zmiany jej kursu. Wielu kredytobiorców zastanawia się nawet nad przewalutowaniem swoich kredytów. Tymczasem pamiętajmy, żę przewalutowanie kredytu w chwili obecnej może jest i korzystnym jednorazowym posunięciem, ale należy pamiętać, że kredyt mieszkaniowy jest kredytem długoterminowym, prowizja za przewalutowanie jest dość wysoka, poza tym tylko raz można takiej operacji dokonać.
– Wszystko to prawda, ale trudno dziwić się kredytobiorcom, którzy płacą już po kilkaset złotych więcej raty miesięcznej niż w ubiegłym roku. Poza tym pamiętajmy, że przewalutowanie może odbyć się nie tylko z franka na złotego, ale również  franka na euro lub dolara. Natomiast fachowcy od finansów rzeczywiście odradzają przewalutowania, ponieważ zmiana waluty wprawdzie może zaskutkować mniejszą ratą i obniżeniem wartości kredytu, ale za to prowizja za przewalutowanie może nawet wynieść 2 i więcej procent od pozostałego do spłaty kredytu. Ale nie są to jedyne koszty, bowiem za aneks do umowy też trzeba zapłacić od 100 do nawet 500 złotych  – tylko mbank nie pobiera takiej opłaty. Są natomiast banki, w których nie istnieje prowizja za przewalutowanie – powiedział znawca tego rynku.
W chwili obecnej rzeczywiście  przewalutowanie kredytów we frankach szwajcarskich jest w miarę korzystne, ale jedynie w sytuacji jeżeli przewalutujemy z franków na złotego, ponieważ  wtedy najczęściej wiele banków nie pobiera za tę operację prowizji. Ale pamiętajmy, że rosną stopy procentowe a wraz nimi koszt kredytów złotówkowych. Poza tym kredyty hipoteczne są kredytami długoterminowymi i za chwilę lub nawet za kilka lat koniunktura może się zmienić i do łask wrócą kredyty walutowe jako, że mimo wszystko są to tańsze kredyty. Niestety wtedy już nie będzie można dokonać ponownego przewalutowania. Dlatego nie należy takich decyzji podejmować zbyt pochopnie.