postheadericon Pożyczka od osoby prywatnej a urząd skarbowy

Pożyczka-od-osoby-prywatnej-a-urząd-skarbowy

Pożyczki można zaciągać nie tylko w bankach lub w firmach pożyczkowych. Popularne są także pożyczki od osób prywatnych, szczególnie od rodziny. Tylko – co na to urząd skarbowy?

Pożyczki od osób prywatnych, zarówno tych spokrewnionych, jak i niespokrewnionych, są bardzo popularne wśród Polaków. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że czasami taki zastrzyk finansowy rodzi także pewne zobowiązania wobec fiskusa. Ustawa z 2000 roku, ogłoszona w Dzienniku Ustaw z tego samego roku (poz. 86 nr 959), a dotycząca podatku od czynności cywilnoprawnych, wyraźnie stanowi, że takie prywatne pożyczki podlegają opodatkowaniu w wysokości 2% od pożyczonej kwoty. Istnieją jednak od tego pewne odstępstwa.

Pożyczka od rodziny

Jeśli pożyczymy pieniądze od kogoś z rodziny, nie musimy się bać, że zaraz fiskus zapuka do naszych drzwi. Przepisy prawa mówią o konieczności płacenia podatku, o którym wspominaliśmy powyżej, ale ten nakaz nie obowiązuje w każdym przypadku. Jeśli pożyczymy pieniądze od małżonka, rodzeństwa, rodziców, dzieci, zięcia, synowej, od ojczyma lub macochy, a nawet od teściów, nie będziemy musieli płacić podatku. Jest jednak ważny warunek – kwota pożyczki nie może przekroczyć sumy 9 637 zł od jednej osoby przekazanej w ciągu 5 lat.

Ustawodawca zostawił jeszcze jedną lukę prawną – pożyczka od dzieci, rodziców, rodzeństwa, ojczyma czy macochy może w ogóle być zwolniona z powyższego limitu, gdy złoży się deklarację PCC-3 w urzędzie skarbowym w ciągu 2 tygodni od otrzymania pożyczki, a otrzymanie pieniędzy zostanie udokumentowane, np. przekazem pocztowym lub przelewem na rachunek bankowy.

Pożyczka od osoby spoza rodziny

Tutaj często pojawia się obowiązek podatkowy w wysokości 2% od wysokości pożyczonej kwoty, ale również w tym przypadku można uniknąć płacenia zobowiązania wobec fiskusa. Przede wszystkim pożyczka od jednej osoby nie może przekroczyć 5 000 zł lub 25 000 zł od kilku osób – dotyczy to okresu 3 lat. Nie zapłacimy podatku także wtedy, gdy pożyczamy pieniądze od przedsiębiorców, którzy w Polsce nie posiadają siedziby lub gdy pożyczkodawcą są różnego rodzaju kasy zapomogowo-pożyczkowe, fundusze zakładowe lub należące do związków zawodowych. Tutaj zwolnienie podatkowe również wymaga wypełnienie deklaracji PCC-3 oraz udokumentowania wysokości pożyczki, np. przelewem na konto osobiste pożyczkobiorcy.