postheadericon Plan finansowy

Plan finansowy finanse Plan finansowy ekonomia Zmorą w naszym kraju jest brak racjonalnego i rozsądnego wydawania pieniędzy. Efektem takich działań w wielu przypadkach jest czekanie na naszą wypłatę w przyszłym miesiącu nie mając nic zaoszczędzonych pieniędzy. Poprzez nieodpowiedzialne operacje na naszym comiesięcznym budżecie często możemy wpaść w dołek finansowy, który spowoduje brak naszej płynności. Warto w takich przypadkach sporządzić plan finansowy.
Aby w pełni skutecznie kontrolować nasze wydatki należy spełnić kilka warunków. Pierwszym z  najważniejszych z nich jest wyżej wspomniany plan finansowy. Nie potrzebujemy tak naprawdę wprowadzać naszych finansów do skomplikowanych arkuszy kalkulacyjnych, które wyliczają różne czynniki składowe czy stosowania ekonomicznych technik, nie znane dla większości z nas. Kolejnym aspektem jest zdrowy rozsądek oraz wytrwałość w naszych postanowieniach, ponieważ kontrola naszych wydatków w dobie kryzysu gospodarczego powinna interesować każdego z nas.
Tak więc jak powinien wyglądać plan finansowy?
Najważniejszym elementem jest zestawienie wszystkich obowiązkowych comiesięcznych opłat takich jak rachunki za telefon, abonament telewizyjny, opłata za internet czy czesne za studia bądź np. szkołę taneczną. Ważnymi elementami są aktualne raty kredytów które musimy uiścić w poszczególnych dniach każdego miesiąca, opłaty za media takie jak energia elektryczna, bieżąca woda, ogrzewanie oraz inne tego typu usługi. Kolejnym elementem jaki powinien znaleźć się w naszym planie jest kilka postanowień. Do najważniejszych z nich powinna być kontrola nad bieżącymi wydatkami. Na przeszkodzie stoją karty płatnicze, kredytowe oraz zawarta w portfelu gotówka. Odpowiedzialnym zachowaniem jest wyznaczenie stałej kwoty, którą możemy wydać w poszczególnych  dniach i nie przekroczenie jej. Skuteczną metodą psychologiczną może być płatność gotówką, gdyż coraz szczuplejszy portfel, który widzimy na własne oczy bardziej dobitnie nas informuje niż elektroniczne cyferki pobierane z naszego konta bankowego.