postheadericon Czym różnią się kredyty dla firm od kredytów dla osób fizycznych?

Czym-różnią-się-kredyty-dla-firm-od-kredytów-dla-osób-fizycznych?

Kredyty bankowe tylko pozornie mogą wydawać się bardzo podobne do siebie i proste w działaniu. W rzeczywistości różnic między nimi może być mnóstwo.

Z kredytów różnego rodzaju korzystają zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. To właśnie te dwie grupy klientów są najważniejsze dla banków, o czym świadczy przede wszystkim fakt powstawania banków obsługujących właśnie przedsiębiorców (Idea Bank, FM Bank). Teoretycznie konstrukcja produktów kredytowych dedykowanych obu grupom powinna być bardzo podobna, jednak jeśli przyjrzymy im się bliżej, od razu znajdziemy wiele różnic między nimi.

Pierwsza z nich dotyczy samych kredytów dostępnych dla obu grup. Klienci indywidualni mogą wybierać między kredytami gotówkowymi z dowolnym przeznaczeniem, a kredytami celowymi, zazwyczaj mieszkaniowymi, ale często też samochodowymi. W przypadku firm cele zawsze muszę być sprecyzowane. Największą dowolność dają kredyty na działalność bieżącą, jednak nawet one nie pozwalają pozwolić sobie na swobodę w wydawaniu przyznanych środków. Innymi najczęściej spotykanymi rodzajami kredytów dla firm są kredyty na start i kredyty inwestycyjne. Wymagają one przedstawiania biznesplanów i kosztorysów, a kredytobiorca ma zazwyczaj obowiązek rzetelnego przedstawiania wszelkich faktur potwierdzających realizację założeń biznesplanu.

Siłą rzeczy znaczną różnicą między kredytami dla firma i dla osób fizycznych jest też sama procedura kredytowa i dokumenty konieczne do przedstawienia bankowi. W przypadku kredytów gotówkowych wszelkie formalności mogą być załatwione nawet podczas jednej wizyty w placówce, a coraz częściej także zdalnie. Banki premiują też klientów, którzy posiadają już u nich inne produkty, przede wszystkim rachunki osobiste. Mogą oni liczyć na uproszczoną procedurę, a także na dodatkowe zniżki w oprocentowaniu, czy prowizji. W przypadku firm sytuacja jest bardziej skomplikowana. Poza dokumentami wymaganymi również przy kredytach dla osób fizycznych, konieczne jest udokumentowanie faktu prowadzenia działalności, osiągania płynności finansowej, a także regulowania na bieżąco składek i podatków w ZUS i US. Formalności, a co za tym idzie trudności, jest więc zdecydowanie więcej. W zamian przedsiębiorcy mogą jednak otrzymać wysokie wsparcie z niskim oprocentowaniem, na które osoby fizyczne raczej nie mają co liczyć.