postheadericon Czy od płacenia kartą bank pobiera prowizję?

Czy-od-płacenia-kartą-bank-pobiera-prowizję?

Chociaż w Polsce nadal dominuje płatność gotówką, coraz więcej naszych rodaków wykorzystuje także karty płatnicze przy zakupach w sklepach. Jednak czy od płacenia kartą za zakupy bank pobiera jakąkolwiek prowizję?

Jak wynika z danych NBP, na koniec III kwartału 2015 roku w portfelach Polaków znajdowało się 34,7 mln kart płatniczych, czyli więcej o 385 tys. w stosunku do czerwca ubiegłego roku. Zdecydowana większość to karty debetowe (26,5 mln sztuk). W badanym kwartale NBP odnotował także duży wzrost transakcji przy użyciu kart płatniczych – 861,7 mln na łączną kwotę 133,6 mld zł (wzrost do III kwartału o 4,3%). Wysokość średniej pojedynczej transakcji wynosiła 155 zł. Zwiększyła się również liczba akceptantów kart płatniczych – do poziomu 182,7 tys. Trzeba również dodać, że systematycznie wzrasta ilość transakcji przy użyciu kart zbliżeniowych, które stają się coraz popularniejsze w naszym kraju.

Płatność kartą a prowizja

W przypadku płatności kartami klient nie płaci bezpośrednio prowizji bankowi, co nie oznacza, że bank na takiej płatności nie zarabia. Zarabia i to niemało, chociaż już nie tak dużo, jak jeszcze kilka lat temu. A wszystko to w ramach tzw. interchange fee. To prowizja, jaką sprzedawca płaci bankowi od każdej transakcji bez względu na to, czy klient używa karty debetowej, czy kredytowej. Warto od razu zauważyć, że swoją część otrzymują również organizacje kartowe (opłata systemowa) oraz agent rozliczeniowy (marża), podpisujący bezpośrednio ze sprzedawcą umowę i użyczający mu terminal w punkcie handlowym.

Wysokość stawek interchange

Warto wiedzieć, że jeszcze niedawno polscy sprzedawcy płacili największą prowizję w Europie, jeśli chodzi o płatności kartami. Niektóre stawki oscylowały nawet na poziomie 1,6% wartości transakcji. Zmieniło się to 1 lipca 2014 roku, gdy maksymalny opłata interchange fee została obniżona do poziomu 0,5%. Trzeba tutaj dodać, że w styczniu 2015 roku weszło w życie porozumienie Visy z Komisją Europejską, na mocy której stawki musiały zostać obniżone do 0,2% (karty debetowe) i 0,3% (karty kredytowe). Problem sprzedawców polega jednak na tym, że te obniżki dotyczą tylko opłat interchange, a nie pozostałych opłat, jak marża agenta czy opłata systemowa. Zmniejszenie stawek interchange najbardziej odczuły banki, co między innymi przełożyło się potem na częstsze wprowadzanie opłat dla klientów za posiadanie karty i rzadkie jej użytkowanie.